BIP

indeks

SZKOŁA NA WIDELCU

logo szkola widelec

CYBERNAUCI

Cyberauci logo for light

Zdrowo i sportowo

BOHATERON

bohater

Małopolska w zdrowej atmosferze

Powietrze

OWOCE W SZKOLE

TalentowiSKO

 

talent

 

Od tygodnia w naszej szkole można obejrzeć miniwystawę z okazji Dnia Języka Ojczystego - coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego (żródło: Wikipedia).

Na naszej wystawie możemy przeczytać teksty profesora Bralczyka o kilku najważniejszych polskich zdaniach (np. "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie"), poznać zadania Rady Języka Polskiego, a także obejrzeć ręcznie pisane teksty od lat 20. poprzedniego wieku (m.in. fragmenty z naszych szkolnych kronik pisanych stalówką i atramentem, przepisy, pamiętniki i żeczenia) po zdjęcia naszych uczniów biorących udział z zajęciach z kaligrafii.

W klasach VI-VIII z tej okazji odbył się także Turniej Językowy. Najpierw uczniowie obejrzeli krótkie filmiki z serii "Błyskawiczna Historia Języka Polskiego", a następnie pracowali w grupach nad różnymi językowymi zagadkami. Zwycięska grupa wywalczyła oceny bardzo dobre z języka polskiego.

 

Zobacz zdjęcia.

 

 

 

 

konopnickam

 
 

"Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy się trzymać razem".

Maria Konopnicka

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 4

Wczoraj 20

Wizyt w tym tygodniu 68

Wizyt w tym miesiącu 24

Łącznie wizyt 64172